Hydraulika we współczesnym świecie

 

Polska gospodarka rozwija się w dynamicznym tempie. Eksperci podkreślają, że zawdzięczane jest to przede wszystkim nowoczesnym technologiom, które znajdują swoje zastosowanie we wszystkich sektorach przemysłowych. Dziś jednak skupimy się na hydraulice, ponieważ to na tej technologii bazują obecnie niemalże wszystkie maszyny biorące udział w licznych procesach produkcyjnych.

 

 
Co na ten temat mówią sprzedawcy?
Jeżeli chodzi o agregaty hydrauliczne, to na polskiej mapie przedsiębiorczości można znaleźć coraz więcej firm jak brydexb.pl , specjalizujących się w sprzedaży podzespołów bazujących właśnie na hydraulice.
„Działamy na rynku już od dziesięciu lat. Od tej pory wciąż rozszerzamy swój asortyment, ponieważ zapotrzebowanie klientów na coraz to nowocześniejsze części hydrauliczne wciąż rośnie. Na chwilę obecną w ofercie posiadamy nie tylko agregaty, ale również pompy, siłowniki a nawet silniki hydrauliczne, które stanowią mechanizm napędowy wielu maszyn. Klienci nie zawsze mogą pozwolić sobie na zakup nowego urządzenia, dlatego też postanowiliśmy powołać w swoje szeregi kadrę specjalistów zajmujących się ich regeneracją. Na szczęście technologia hydrauliczna daje nam taką możliwość, dlatego chętnie ją wykorzystujemy” – mówi właściciel sklepu z maszynami hydraulicznymi z Poznania.
Na najprostszym urządzeniu postaramy się wytłumaczyć Wam jak działa hydraulika
Mowa tu o niczym innym jak o prasie hydraulicznej.
Prasa hydrauliczna to proste urządzenie techniczne, którego zadaniem jest zwielokrotnianie siły nacisku przy użycia zjawiska stałości ciśnienia w zamkniętym układzie. Osoby znające podstawy fizyki z pewnością od razu skojarzyły (słusznie zresztą) to zjawisko z prawem Pascala.
Najprostszy model prasy zbudowany jest z dwóch cylindrów oraz szczelnie zamkniętych tłoków. W cylindrach umieszczony jest specjalny olej hydrauliczny, który zapewnia prawidłowe działanie.
Sama teoria jednak niewiele nam mówi, dlatego przytoczymy kilka przykładów z życia, abyście mogli zrozumieć gdzie pompy hydrauliczne znajdują swoje faktyczne zastosowanie:

 • hydrauliczne podnośniki samochodowe
 • układy hamulcowe pojazdów mechanicznych
 • pompy zębate oraz łopatkowe.

 

 

W połączeniu z siłownikami hydraulicznymi pompy tworzą znacznie bardziej zaawansowane i maszyny. Jednak dzięki temu również ich zastosowanie jest znacznie większe. W zakładach przemysłowych takie połączenia stosuje się między innymi:

 • w procesach obróbki metalu
 • w podnośnikach (na przykład w popularnych windach osobowych)
 • w hamulcach hydraulicznych, które znajdziemy w nowoczesnych samochodach i innych pojazdach
 • mechanicznych
 • w brykieciarkach
 • w prasowarkach surowców wtórnych
 • w wypraskach zniczowych
 • i wielu innych urządzeniach.

 

 

Mnóstwo osób zadaje sobie z pewnością w tej chwili pytanie jak działają siłowniki hydrauliczne, o których już wcześniej wspomnieliśmy, dlatego spieszymy z wyjaśnieniem!
Siłownikiem hydraulicznym nazywany jest silnik hydrostatyczny o ruchu posuwistym. Sercem ich budowy jest organ roboczy, którym może być tłok lub membrana. W niektórych modelach zaobserwujemy również nurnik, który spełnia funkcję organu roboczego. Siłowniki dzielimy na:

 • jednostronne – gdzie ruch roboczy odbywa się w jednym kierunku
 • dwustronne – gdzie ruch roboczy odbywa się w dwóch kierunkach przeciwstawnych o siebie.

Oczywiście jak każda konstrukcja również siłowniki nie są idealne. Mają swoje wady, nad którymi eksperci wciąż wytrwale pracują.